Ta strona korzysta z cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
2.jpg

Zasada działania i montaż

 

Sprzątanie odkurzaczem centralnym jest analogiczne do sprzątania urządzeniami przenośnymi, z tą różnicą, że w czasie sprzątania używamy tylko węża ssącego, który zamiast do odkurzacza wkłada się do gniazdka w ścianie, skąd zassane powietrze z kurzem przepływa do jednostki centralnej przewodami ukrytymi w ścianach. Jednostka centralna zamontowana jest w garażu, kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym. Oczyszcza ona zassane powietrze, a następnie wydmuchuje je bezpowrotnie na zewnątrz domu.

Nie słyszysz silnika ani nie widzisz zbiornika na kurz. Są one schowane w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy lub garażu. Jedynymi widocznymi elementami systemu są gustownie dobrane do kolorystyki wnętrza gniazda ssawne – połączone z jednostka centralna niewidocznym systemem plastikowych rur oraz zestaw do sprzątania, który używasz podobnie do zestawu, który znasz z odkurzaczy przenośnych. Kiedy włożysz rurę giętką do najbliższego gniazda ssawnego, system zalacza sie automatycznie, a ty jesteś gotów do sprzątania ... dokładnie, cicho i efektywnie.

Sprzątanie odkurzaczem centralnym jest zdecydowanie skuteczniejsze niż przy użyciu systemów przenośnych, gdyż urządzenie stacjonarne wytwarza dużo większe podciśnienie i przepływ powietrza, a wąż jest dużo lżejszy i łatwiejszy w użyciu niż przenośny odkurzacz podłączony do gniazdka elektrycznego, który trzeba za sobą przeciągać z pokoju do pokoju.

Zapraszamy do zapoznania się z poszczególnymi elementami systemu.

Zasada działania cyklonu

Najczęściej stosowaną metodą filtracji w odkurzaczach centralnych jest separacja cykloniczna. Polega ona na wprowadzaniu zassanego do jednostki powietrza (1) w ruch obrotowy (2) wokół jej osi, co powoduje wytworzenie siły odśrodkowej działającej na cząsteczki cięższe od powietrza, czyli drobiny kurzu i piasku, powodując ich osiadanie na ściankach separatora i opadanie do zbiornika na kurz (3), gwałtowna zmiana kierunku (4) przepływu zassanego powietrza z ruchu obrotowego w ruch liniowy, kiedy powietrze zostaje zassane bezpośrednio przez wirnik silnika (5) występuje tuż nad zbiornikiem na kurz, wtedy też następuje skuteczne wytrącenie zanieczyszczeń w wyniku działania siły bezwładności, która również jest proporcjonalna do masy i prędkości. 

Oczyszczone w ten sposób powietrze zostaje wydmuchane z jednostki centralnej (6), a następnie wyprowadzone na zewnątrz budynku.

 

 

 

 

Zasada działania cyklonu Split

W odkurzaczach split silnik (1) i separator (2) wraz ze zbiornikiem na kurz są umieszczone w osobnych obudowach. Rozwiązanie takie pozwala na wykonanie wydajnie­jszego i pojemniejszego separatora, w którym wygospodarowano miejsce na dodatkowy filtr (3) do separacji włosów. Większy separator pozwolił na mecha niczne (4) oddzielenie strumieni powietrza zasysanego (5) od powietrza już oczyszczo nego (6), dzięki czemu uzyskano efekt skuteczniejszej filtracji powietrza wydmu­chiwanego z odkurzacza (7). 

 

 

 

 

Działanie odwróconego worka

Powietrze zassane z instalacji (1) przez silnik podrywa worek (2), który pełni funkcję filtra analogicznie do worków stosowanych w odkurzaczach przenośnych. Następnie powietrze zostaję wydmuchane na zewnątrz odkurzacza (3) skąd siecią przewodów wyprowadzane jest na zewnątrz domu. 

 

 

 

 

 

 

 

Kompakt czy Split

Nasza rada jest jednoznaczna - Split.

Odkurzacz o konstrukcji Split jest łatwiejszy w użyciu, gdyż oddzielenie w osobnych obudowach silnika od separatora, pozwoliło wygospodarować więcej miejsca na filtr cykloniczny oraz dodatkowy filtr włosów, którego nie spotkamy w takiej wielkości w żadnym odkurzaczu kompaktowym. Ponieważ silnik jest w osobnej obudowie, mamy bardzo łatwy dostęp do filtra włosów ponad separatorem cyklonicznym. W odkurzaczu kompaktowym w takim miejscu jest silnik, który uniemożliwia dostęp do filtrów. 

Odkurzacz Split to również duży separator cykloniczny, w którym powietrze już oczyszczone nie miesza się z powietrzem poddawanym procesowi filtracji.

Odkurzacz o konstrukcji Split nigdy nie jest wyposażony w żaden filtr workowy, ani w worek odwrócony, który wymaga ręcznego oczyszczania. Możemy cieszyć się cały czas niczym niezakłóconą wydajnością odkurzacza, który posiada deklarowaną wydajność bez względu na stopień zabrudzenie zbiornika na kurz.

Wykonanie instalacji

Instalacja centralnego odkurzania jest najprostszą instalacją w domu. Jest nawet łatwiejsza do wykonania niż instalacja kanalizacyjna. 

Przy projektowaniu instalacji należy pamiętać o kilku podstawowych założeniach:

  • Instalacja powinna być wykonana przy najmniejszej możliwej liczbie załamań i zmian kierunku przepływu powietrza.
  • Nie ma potrzeby wykonywania dużej liczby gniazdek ssawnych, gdyż z jednego gniazdka można sprzątnąć nawet do 100 m2 powierzchni domu.
  • Warto zainstalować co najmniej jedną automatyczną szufelkę.
  • Wyrzut powietrza z jednostki centralnej powinien być wyprowadzony na zewnątrz domu na ścianie bocznej budynku na poziomie 30 cm nad poziomem terenu.
  • Jednostka centralna wymaga podłączenia elektrycznego z zabezpieczeniem min. 16A 

 

Materiały zostały opracowane przez firmę AeroVac.

 

Certyfikaty