Ta strona korzysta z cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
2.jpg

Budowa kolektora

 

Nasze podstawowe produkty stanowią kolektory słoneczne KS2000 oraz osprzęt związany z ich montażem. Produkujemy kolektory z absorberami pokrytymi czarnym chromem oraz wysokoselektywną warstwą tlenków tytanu TiNOX® classic. Z początkiem 2008r. wprowadziliśmy do swej oferty wysokowydajne próżniowe kolektory HEWALEX KSR-10.

BUDOWA KOLEKTORA PŁASKIEGO KS 2000
Płaskie kolektory słoneczne naszej produkcji zbudowane są z:
  1. Szyby kolektora wykonanej ze szkła hartowanego o niskiej zawartości tlenku żelaza. Charakteryzują sie wysoką przepuszczalnością promieniowania słonecznego (ok. 92% widma energetycznego). Kolektory oznaczone symbolem P w naszym nazewnictwie (np. kolektor KS 2000 SLP czy KS 2000 TP) pokryte są szybą o najwyższej klasie wydajności U1.
  2. Absorbera - płyty miedzianej (charakteryzującej się wysokim przewodnictwem elektrycznym i cieplnym) pokrytej warstwą pochłaniającą promieniowanie słoneczne. Stosujemy dwa rodzaje pokryć selektywnych - czarny chrom oraz warstwę TiNOX® Classic, będącą związkami tlenku tytanu i krzemu. Oba pokrycia charakteryzują się wysoką sprawnością pochłaniania promieni słonecznych (ok. 95%) oraz niską emisyjnością. Emisyjność należy rozumieć w ten sposób, że przy nagrzaniu absorbera do temperatury pracy do wysokości np. 70oC, część pochłoniętej energii słonecznej jest z powrotem wypromieniowana. Pod płytą absorbera znajduje się orurowanie kolektora wykonane z rur miedzianych, w których przepływa niezamarzający płyn. Jego zadaniem jest odebranie ciepła z powierzchni absorbera i przekazanie go do wody użytkowej w podgrzewaczu.
  3. Izolacji i obudowy kolektora. Aby ograniczyć straty ciepła z kolektora, absorber umieszczony jest w obudowie wykonanej z blachy aluminiowej, wewnątrz której znajduje się izolacja termiczna. Izolacja ta wykonana jest ze specjalnej wełny mineralnej.
Schemat budowy kolektora płaskiego
 
 
Materiały zostały opracowane przez firmę Hewalex.

 

Certyfikaty