Ta strona korzysta z cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
2.jpg

Rekuperacja - jak to działa?

 

System wentylacyjny nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła oparty na rekuperatorze zapewnia odzysk ciepła z powietrza, które w tradycyjnych systemach wentylacyjnych bezpowrotnie ucieka.

Świeże, chłodne powietrze zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła centrali wentylacyjnej ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku, a następnie nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet.

Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza usuwana jest z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte, przechodząc przez wymiennik, oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim. Cały proces przebiega praktycznie bezgłośnie i z minimalnym zużyciem energii.

Skuteczna wentylacja mechaniczna zapewnia ciągłą obecność w domu świeżego powietrza bez konieczności aktywnego przewietrzania. Przebywając w domu ten komfort naprawdę da się odczuć, odczuje go również nasza kieszeń, gdyż rekuperacja to nie tylko świeże powietrze, ale również znaczna redukcja kosztów ogrzewania.

System wentylacji mechanicznej oparty na rekuperatorze zastępuje kominy wentylacji grawitacyjnej, konieczne natomiast jest pozostawienie kominów spalinowych do pieca i kominka.

Najnowocześniejsze oferowane przez rekuperatory.pl systemy nie wymagają stosowania grzałek, zaś ruch powietrza wywoływany jest przez energooszczędne wentylatory na prąd stały.

Urządzenie można zamontować w garażu, garderobie, na poddaszu użytkowym lub poddaszu izolowanym nieużytkowym lub w innym pomieszczeniu technicznym.

System wentylacyjny rekuperatory.pl zapewnia wysoki komfort klimatyczny budynku, szybkie usunięcie nieprzyjemnych zapachów, zabezpieczenie przed wilgocią i zagrzybieniem ścian. System wyposażony jest w centralę wentylacyjną z wymiennikiem przeciwprądowym zapewniającą odzysk ciepła na poziomie do 95%.

Pamiętaj: każdy system wentylacyjny rekuperatory.pl zwiększa również wartość Twojego domu dzięki polepszeniu jego parametrów w certyfikacie energetycznym!

 

Czy wiesz, że:

 • Budynek z wentylacją mechaniczną jest przewietrzany w każdych warunkach - niezależnie od pogody, ciśnienia i temperatury - efektywna wentylacja i stały dopływ świeżego powietrza znacznie poprawiają jakość powietrza i komfort oddychania, co oznacza dużo lepsze samopoczucie domowników.
 • Nawiewane powietrze jest filtrowane - poprzez kratkę na czerpni i filtr w rekuperatorze; powoduje to oczyszczenie powietrza z kurzu, owadów itp., możliwe jest również zastosowanie filtra antyalergicznego.
 • Budynek jest energooszczędny - mimo efektywnej wentylacji nie tracimy ciepła z ogrzanego budynku - zostaje ono odzyskane przez rekuperator (w przypadku naszych urządzeń z najnowocześniejszymi wymiennikami przeciwprądowymi, nawet do 95%)! 
 • Zyskujemy dodatkowe możliwości – montowany opcjonalnie gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje energię odnawialną pochodzącą z gruntu i umożliwia schłodzenie powietrza latem i wstępne podgrzanie zimą. 
 • Wentylacja jest w pełni sterowalna – nowoczesny programator w cyklu tygodniowym samodzielnie ustawi najodpowiedniejszy bieg rekuperatora.
 • Budynek jest bezpieczniejszy - nie ma już konieczności intensywnego przewietrzania, co nie tylko eliminuje przeciągi, ale pozwala czuć się bezpieczniej: zarówno w nocy, jak i podczas nieobecności domowników.
 • Wyposażenie domu w rekuperację może niewiele kosztować - gdy na etapie projektowania i budowy domu wyeliminujemy zbędne przy wentylacji mechanicznej murowane kominy wentylacyjne, okna z mikrorozszczelnieniem, nawiewniki okienne, część okien zrobimy nieotwieranych (szklenia stałe), zmniejszymy wielkość grzejników, zaplanujemy zakup mniejszego kotła grzewczego, po dokonaniu obliczeń okaże się, że instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła nie kosztuje prawie nic! 
 • Jest tania w eksploatacji - poprzez zastosowanie energooszczędnych wentylatorów na prąd stały i mikroprocesorowego sterowania, nasz rekuperator zużywa niewielką ilość energii: średnie zużycie prądu w skali roku nie przekracza 45 W. 
 • Praca rekuperatora jest bardzo cicha - to zaleta zarówno wysokiej jakości najbardziej zaawansowanych technologicznie rekuperatorów AERIS, jak i właściwie zaprojektowanej instalacji opartej na sztywnych przewodach wentylacyjnych AirSpiralo® z zastosowaniem idealnie dopasowanych do budynku kolan i kształtek.
 • Wyposażony w rekuperację budynek zyskuje na wartości – ma lepszy współczynnik energooszczędności we wprowadzonych od stycznia 2009 r. świadectwach energetycznych budynku, niezbędnych przy jego sprzedaży.
 • Ochrona środowiska naturalnego – dzięki zmniejszeniu konieczności ogrzewania, zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Materiały zostały opracowane przez firmę Rekuperatory.pl

 

Certyfikaty